My name is Stepway, Sandero Stepway
Ciekawe, czy James Bond wsiadłby do Dacii Sandero? Swego czasu John McClane gonił ulicami Nowego Jorku skradzione złoto w Yugo, ale czy tajny agent Jej Królewskiej Mości zasiadłby za kierownicą cudownego dziecka rumuńskiej motoryzacji? Za czasów zimnej wojny, dlaczego by nie...
Dacia to marka wywodząca się z tak zwanego bloku demoludów, a konkretnie z Rumunii. W swoim czasie nawiązała ona strategiczne partnerstwo z Renault poprzedzone wiele lat wcześniej licencjami na produkcję komunistycznych wersji Renault. Co prawda zaczęło się od Dacii 1100, która była rumuńską wersją Renault 8, ale o wiele bardziej u nas znaną stała się Dacia 1300, czyli licencyjna wersja Renault 12. Na przełomie wieków Renault upomniało się o Dacię całkowicie ją wykupując i szczerze mówiąc możemy tylko pozazdrościć Rumunii tego związku, podobnie jak Czechom Skody, która trafiła pod skrzydła Volkswagena. Niestety nasze FSO związało się z Daewoo, a co z tego wyszło wszyscy dobrze wiemy. Natomiast małżeństwo FSM z Fiatem ma wciąż swoje wzloty i upadki, a od jakiegoś już czasu zalicza raczej to drugie właśnie.
1. Czym jest?
Pierwszym i wyjściowym modelem Dacii nowej ery był sedan Logan, a drugim mocno z nim spokrewniony, również bazujący na rozwiązaniach technicznych Clio, hatchback segmentu B nazwany Sandero. Logana w naszej ofercie niestety już nie znajdziemy, ale test jego drugiej generacji w tureckim przebraniu jest u mnie na blogu, o tutaj.
Sandero jest typowym, czterometrowym hatchbackiem segmentu B i każda z jego trzech generacji posiada uterenowioną odmianę noszącą przydomek Stepway. Takie właśnie auto miałem okazję niedawno sprawdzić, a swoimi spostrzeżeniami podzielę się w tym materiale.
2. Jak wygląda?
Trzeba przyznać, że Dacia Sandero Stepway wygląda dziarsko. Zwłaszcza po liftingu, który rozpoznamy najłatwiej po nowym logo na atrapie chłodnicy. Dobrze znany otwieracz do butelek został zastąpiony stylizowanymi literami DC i wbrew pozorom wcale nie chodzi tu o uniwersum Supermana i Batmana. Wciąż mamy fajnie zmrużone reflektory przednie z LED-owymi światłami do jazdy dziennej, które przypominają mi nieco młoty Thora znane z Volvo. Naprawdę Sandero Stepway wizualnie może się podobać. LED-y mamy tylko w oświetleniu dziennym i przeciwmgłowym i to pierwszy, ale to nie ostatni przejaw oszczędności w tym poniekąd budżetowym (czyżby?) aucie. Wspomniane już światła oraz wycieraczki uruchamiają się automatycznie, ale obecnie rozwiązania te są już standardem nawet w autach niższych segmentów.
Drugim przejawem sprytu księgowego są 16-calowe koła nazwane Flexwheel, które tak naprawdę są stalowymi obręczami z plastikowymi kołpakami skutecznie udającymi alufelgi. Podobne rozwiązanie znamy już z Renault, do którego w końcu Dacia należy. Na prezentowanym aucie mamy wzór obręczy, czy może raczej kołpaków o nazwie Saria. Opony mają rozmiar 205/60 i... tak, nie przewidzieliście się, na tylnej osi wciąż mamy hamulce bębnowe!
Jeśli chodzi o design nadwozia Sandero, to z tyłu jest już nieco gorzej. Wygląda jakby projektantom zabrakło tu pomysłów. Na pokrywie bagażnika mamy przetłoczenie pod szybą, które udaje (chyba) spojler, a na szerokiej płaszczyźnie blachy pomiędzy mocno rozsuniętymi światłami tylnymi znajduje się wytłoczony stylizowany napis Dacia. Wraz z naklejkami, które zastąpiły dotychczasowe plakietki z nazwą modelu i logo marki, tworzy to obraz z pogranicza muskulatury i... tandety? Rozumiem, że jest to zawsze kilka Euro oszczędności. Zresztą nie wiem czy wiecie, ale oprócz rodzimej Rumunii, Sandero Stepway produkowany jest również w marokańskim Tangerze, gdzie znajduje się „zamorska” fabryka koncernu Renault.
Dobrze, teraz pora na pochwały, a w zasadzie jedną pochwałę, na którą zasługują modułowe relingi dachowe. Są one na tyle sprytne, że wystarczy obrócić ich środkowe części o 90 stopni i mamy belki dachowe gotowe do montażu bagażnika, boxa, czy też uchwytów na rowery. Sprytnie niczym „simply clever” w Skodzie.
Wymiarowo Sandero to taki nieco wyrośnięty przedstawiciel klasy B, lub jak ktoś woli subkompakt. Ma on / ona / ono 4099 mm długości, 2604 mm rozstawu osi, 1848 mm szerokości i 1535 mm wysokości (1587 mm z relingami). Na uwagę zasługuje prześwit auta równy 174 mm, dzięki czemu Stepway świetnie odnajdzie się na szutrach, nierównych polnych drogach i placach budowy. W końcu jeśli mówią, że we wspomnianej skodzie powinno jeździć się w kapeluszu, to dlaczego by w Dacii nie jeździć w kasku?
3. Jakie ma wnętrze?
Znacie pewnie ten żart mówiący o tym, że jak się zmruży oczy to nie wygląda aż tak źle, albo że patrząc z większej odległości nie widać aż tak bardzo tych niedoskonałości? Takie właśnie jest wnętrze Dacii Sandero.
Zacznijmy od foteli, których czarna materiałowa tapicerka wygląda nawet dobrze, a pomarańczowe przeszycia i miedziane plastikowe wstawki (niczym te w Cuprze) zdecydowanie ożywiają smutne wnętrze. W dotyku okazuje się jednak, że tapicerka jest naprawdę sztuczna i po dłuższej jeździe zapewne przyjdzie nam się od niej odklejać. Do tego mamy jeszcze te makatki w desce rozdzielczej i boczkach drzwiowych, które po prostu mi tu nie pasują, nawet jeśli nawiązują do górnych części oparć foteli. No cóż, gusta są równe, może nie jestem klientem docelowym.
Ten konkretny egzemplarz Sandero Stepway wyposażony był w pakiet Komfort Plus (brzmi poważnie, nawet jak na Dacię), w skład którego wchodzi bezkluczykowy dostęp (z kartą jak w Renault, ale jakąś taką uboższą materiałem i wykonaniem), fotel kierowcy z ręczną regulacją jego wysokości, niezbyt duży podłokietnik ze schowkiem w konsoli środkowej oraz elektryczny hamulec pomocniczy. Ponadto lusterka boczne są sterowane elektrycznie i podgrzewane. Również wszystkie 4 szyby są „w prądzie”, a kierownica pokryta ekologiczną skórą ma regulację w dwóch płaszczyznach (na wysokość i głębokość). Tylko przypomnę, że wciąż piszę tu o Dacii Sandero, co prawda w średnim poziomie wyposażenia, ale jednak.
Dalej jest jednak nieco gorzej. Klasyczne zegary mają pośrodku monochromatyczny wyświetlacz o rozmiarze 3,5”, zaś system multimedialny Media Display dotykowy ekran o przekątnej 8 cali, ale to w prezentowanej wersji. W podstawie za ekran centralny może służyć... Wasz smartfon. Między innymi w związku z tym mamy jedyną rzecz, która spodobała mi się we wnętrzu Sandero. To wysoko umieszczone gniazdo USB (niestety starego typu), ulokowane przy uchwycie na telefon między ekranem dotykowym i zegarami. Innego USB to my co prawda nie znajdziemy, ale mamy za to dwa gniazda 12V, jedno z przodu i drugie z tyłu. W bagażniku takowego już nie namierzyłem. System audio składa się z radia i czterech głośników. Gra i to powinno nam wystarczyć.
Na wyposażeniu Stepwaya mamy również manualną klimatyzację z zabawnymi guziko-diodo-przyciskami służącymi do jej uruchamiania. Pokrętła sterujące klimatyzacją sprawiają tak marne wrażenie, że przy każdym ich użyciu bałem się, że mi w dłoni zostaną. Generalnie plastiki w Dacii są słabe. Mamy dużo powierzchni bez jakiejkolwiek lub ze znikomą fakturą, które w moim odczuciu łatwo będą się rysować. Co więcej, niektóre krawędzie okalające wycięcia w desce rozdzielczej są na tyle ostre, że w moim odczuciu mogą grozić wręcz rozcięciem skóry na palcu.
Co jeśli chodzi o bezpieczeństwo? Tutaj wymogi stawia Unia Europejska, więc Sandero Stepway ma 6 poduszek powietrznych i mocowania fotelików Isofix na skrajnych bocznych siedzeniach tylnej kanapy. Niestety regulacji górnych punktów kotwiczenia pasów bezpieczeństwa nie przewidziano. Sytuację może ratować regulacja wysokości fotela, ale nie w każdym przypadku uda się jej nadgonić tylko jedną pozycję mocowania pasów na słupku B.
Oparcie kanapy Sandero Stepway składa się w proporcjach 1/3 i 2/3. Bagażnik ma objętość 328 litrów, a po całkowitym złożeniu kanapy 1108 litrów. Wysoki próg załadunkowy (777 mm, czyli szczęście do potęgi trzeciej) może nieco utrudniać umieszczanie w nim bagaży, a goła blacha wewnętrznej strony pokrywy bagażnika skutkować nieprzyjemnymi śladami na dłoni, gdy nie trafimy nią w plastikowe uchwyty zlokalizowane po obu stronach zamka. Pod niezbyt sztywną podłogą, czy może raczej wykładziną bagażnika nie znajdziemy koła zapasowego, nawet w formie dojazdówki. Jest tam zbiornik na gaz LPG, więc w razie złapania gumy zostaje nam wezwanie assistance, ratowanie się zestawem naprawczy będącym na wyposażeniu auta lub wożenie zapasu luzem w bagażniku, jak za dobrych starych czasów, gdy gaz LPG bił rekordy popularności.
Czy Sandero jest wygodne? Tak jeśli chodzi o wsiadanie bo ma wyższe zawieszenie i tak jeśli chodzi o bardziej wyprostowaną pozycję za kierownicą. Pytanie, czy nie będziemy się męczyć na dłuższych dystansach? Jest taka możliwość, chociażby ze względu na materiały obiciowe, które mojego zaufania nie wzbudziły. Pewnym jest, że jeśli za kierownicą usiądzie osoba o wzroście około 180 cm, to druga identyczna da radę usiąść za nią z tyłu. Krótkie dystanse pokonamy nawet w pięcioro, ale jeśli chodzi o ilość miejsca we wnętrzu to skłaniam się ku przekonaniu, że lepiej jeździć Sandero we czworo.
4. Jak jeździ?
Silnik jaki znajdziemy pod maską Stepwaya to trzycylindrowa jednolitrówka. W zasadzie ma on pojemność 999 cm3, rozwija moc równe 100 KM oraz maksymalny moment obrotowy 170 Nm i może być zasilany... gazem LPG, którego butla znalazła swoje miejsce we wnęce no koło zapasowe.
Oczywiście jednostka ta spełnia normę Euro 6 D, a z układu wydechowego wydostaje się 131 gramów CO2 na każdy przejechany na benzynie kilometr oraz 114 gramów CO2 na kilometr przy zasilaniu skroplonym gazem. Zbiornik benzyny mieści 50 litrów, a ten na gaz kolejne 40 litrów więc testowana „daczka” ma całkiem fajny zasięg. Zużycie LPG według normy WLTP wynosi 7,1 l/100 km, ale patrząc na wskazania komputera pokładowego jest to raczej poziom 9 l/100 km. Benzyny według tej samej normy Sandero Stepway powinien zużywać 5,8 l/100 km, ale tego niestety nie udało mi się potwierdzić.
Napęd na przednie koła przekazuje 6-biegowy manual i trzeba bądźmy wdzięczni, że aż tyle biegów on ma. Dacia jest słabo wyciszona, a dźwięk „dorzynanego” trzycylindrowca powoduje, że przy wyższych obrotach z litości chce się mu czym prędzej odpuścić (czytaj odjąć gazu). Obecność szóstego biegu powoduje, że dziwne odgłosy dobiegające spod maski mniej irytują kierowcę i podróżujących tym autem. Sandero Stepway rozpędza się do 174 km/h (w znoju i pocie) oraz przyspiesza od 0 do 100 km/h w czasie prawie 12 sekund. Umówmy się jednak, że sprinterem Dacia nie jest i nawet takich aspiracji nie przejawia.
Sandero Stepway ma z przodu hamulce tarczowe, a z tyłu bębny (tak, to nie żart). W oczy rzucił mi się jeszcze fakt, że auto nie ma żadnych nadkoli (osłon wypełniających wnęki na koła). Nie tylko ten konkretny egzemplarz, ale wszystkie auta w salonie ich nie miały i oficjalnie mieć nie mogą, bo w cennikach taka pozycja nie figuruje, nawet jako dodatkowe akcesorium dokładane przez dealera już na miejscu odbioru auta.
Pocieszeniem może być to, że Dacia Sandero Stepway jest bardzo zwrotnym autem. Nawrotkę naraz możemy zrobić na ulicy o szerokości 10 metrów z małym hakiem. Testowany egzemplarz wyposażony był w system Parking Plus, czyli wspomaganie parkowania przodem i tyłem, kamerę cofania (wąskokątna, ale jest) i kontrolę martwego pola (akurat ten ekstras polecam każdemu).
Masa własna podwyższonego Sandero to 1154 kg, ładowność 387 kg, dopuszczalna masa całkowita samego auta 1618 kg, dopuszczalna masa całkowita zespołu 2718 kg, masa przyczepy z hamulcem do 1100 kg i bez niego do 610 kg. Czyli auto lekkie, ale i o stosunkowo małej ładowności. To może ja już podziękuję.
5. Podsumowując:
Dacia Sandero, którą swego czasu wychwalał James May z Top Gear / Grand Tour mimo upływu lat nie straciła wiele ze swojej prostoty nawet z elektronicznymi dodatkami made by Renault, ale straciła swój główny atut, którym była cena. Wygląda na to, że jedynym plusem prezentowanego auta stała się fabryczna instalacja gazowa, bo za 80 tysięcy polskich złotych możemy już wybierać w bardziej „poważnych” autach segmentu B, jak chociażby Kia Stonic, Hyundai i20 / Bayon, czy nawet Skoda Fabia.
Wytykając wszystkie wymienione słabości „daczki” liczę się z tym, że ktoś może powiedzieć: „czego oczekujesz po budżetowym aucie?” Owszem, marka ta pełni taką rolę w koncernie Renault-Nissan, ale moim zdaniem Sandero Stepway zostało zbyt optymistycznie wycenione. Byłbym w stanie przymknąć oko na te jej niedoskonałości gdyby kosztowała powiedzmy 60 000 PLN, bo jak wspomniałem, za dwie „dyszki” więcej spokojnie możemy już przebierać wśród normalnych aut podobnej wielkości.
Tak się jednak składa, że tego auta nowego już nie kupicie ponieważ wypróbowałem je w okresie wyprzedaży stoków przedliftowej wersji. Polift prócz nowych kolorów będzie droższy w związku z nowym wyposażeniem obowiązkowym, których montaż wymaga UE (np. czarne skrzynki). Nawet jeśli znajdziecie interesujący Was egzemplarz, to przy odrobinie szczęścia natraficie przed salonem na niezadowolonego klienta, który po miesiącu od odbioru swojego Sandero kombinuje jakby tu je zamienić na coś innego. Jednym słowem Dacia trzyma swój poziom, ale z ceną to już trochę przestrzeliła.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz